Fryderyk Chopin - Muzyka, Wydarzenia, Organizacje
http://www.chopin.com.pl/chopin.html


zaawansowane >>Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Fryderyk Chopin" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Rodzinne wakacje i wczasy z dziećmi

Zegarki Doliński

Transport Unilogistics

Techtime - zegarki damskie i męskieRelacje z wydarzeń chopinowskich oraz artykuły i przedruki dotyczące tematyki chopinowskiej. Zachęcamy do przysyłania Państwa tekstów, czy relacji z imprez chopinowskich lub ciekawych artykułów.


"Dzieła zebrane" Chopina
Wtorek, 30 października 2007

więcej    Wielki triumf Tatiany Szebanowej
Piątek, 28 września 2007
Nikt nie gra Chopina tak pięknie i tak dojrzale muzycznie, jak Tatiana Szebanowa. W takiej pełni i w takim natężeniu. Jej niedawny recital w Sali kameralnej Filharmonii Narodowej podczas III Festiwalu „Chopin i jego Europa" (21 VIII 2007) stał się wydarzeniem najwyższej rangi.
więcej    Aleksander Krzyżanowski zdobywcą Grand Prix na X Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie muzyki polskiej i ukraińskiej im. Fryderyka Chopina w Dniepropietrowsku na Ukrainie
Sobota, 12 maja 2007

więcej    Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina 2006
Poniedziałek, 04 grudnia 2006

więcej    61. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, 4-12 sierpnia 2006
Piątek, 28 lipca 2006
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju jest najstarszym, nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym na świecie. Doceniają ten fakt znakomici artyści, którzy coraz chętniej przyjeżdżają do malowniczego uzdrowiska, jak i rzesze melomanów, którzy bilety na koncerty swoich ulubieńców wykupują już na kilka miesięcy przed tym znakomitym wydarzeniem muzycznym.
więcej    Autograf Chopina w Polsce
Czwartek, 20 lipca 2006
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina po raz pierwszy publicznie przedstawił jedyny zachowany autograf Mazurka op. 6 nr 3 Chopina. Manuskrypt został zakupiony przez NIFC w maju tego roku na aukcji zorganizowanej przez Dom Aukcyjny Sotheby’s w Londynie, gdzie został wystawiony na sprzedaż przez anonimowego właściciela.
więcej    Rozwój Żelazowej Woli
Piątek, 16 czerwca 2006
W latach 2007 – 2008, jeszcze przed dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, Park w Żelazowej zostanie w pełni zrewaloryzowany i rozbudowany. Przywrócony zostanie kształt parku, przewidywany w latach 30-tych XX wieku w projekcie prof. Franciszka Krzywdy-Polkowskiego.
więcej    Po amerykańskim tournée Stanisława Drzewieckiego
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Stanisław Drzewiecki ma za sobą kolejne tournée po Stanach Zjednoczonych. Na zaproszenie Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie artysta wystąpił 19 marca 2006 w Roswell Cultural Arts Center.
więcej    Chopinowski prezent od "Gazety Wyborczej"
Poniedziałek, 27 lutego 2006
„Gazeta Wyborcza” chcąc uczcić rocznicę narodzin Fryderyka Chopina, publikuje w dzisiejszym „Dużym Formacie” artykuł poświęcony zwycięzcy zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie – Rafałowi Blechaczowi. Ponadto oferuje czytelnikom dodatek specjalny – płytę z dziełami Chopina w interpretacji Blechacza.
więcej    Rafał Blechacz laureatem Krzesła Roku 2005
Piątek, 17 lutego 2006
Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, został uhonorowany nagrodą Krzesło Roku. Jest ona przyznawana od 17 lat przez magazyn „Warsaw Voice” osobom, organizacjom lub nawet przedmiotom, które w mijającym roku wywarły największy wpływ na polską rzeczywistość lub uczucia Polaków.
więcej    Album Fotograficzny XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wydanie specjalne
Czwartek, 19 stycznia 2006
Dokument, a jednocześnie artystyczna próba zatrzymania w czasie wielkiego wydarzenia. Gesty, ruch, emocje. Radość i smutek oraz muzyka płynąca z fotograficznego obrazu. 112 dużego formatu fotogramów wydrukowanych na grubym kredowym śnieżnobiałym papierze. Autorem zdjęć jest Dominik Skurzak, oficjalny fotoreporter XV konkursu.
więcej    Tournée Orkiestry Symfonicznej FN i leuratów XV Konkursu Chopinowskiego po Japonii
Czwartek, 19 stycznia 2006

więcej    Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, otrzymał Paszport „Polityki”.
Środa, 18 stycznia 2006
Tygodnik „Polityka" corocznie wyróżnia Paszportami młodych, oryginalnych artystów i twórców. W tym roku laureatem Paszportu w kategorii „Muzyka” został Rafał Blechacz, który mimo młodego wieku doskonale znany jest już miłośnikom muzyki Chopina na całym świecie.
więcej    Wyniki XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina
Sobota, 22 października 2005
W nocy z 21 na 22 października jury pod przewodnictwem Prof. Andrzeja Jasińskiego ogłosiło wyniki XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Laureatem pierwszego miejsca Konkursu 2005 został pianista polski - Rafał Blechacz, którego nagrodzono także za najlepsze wykonanie poloneza, mazurka, a także koncertu. Drugiego miejsca nie przyznano, zaś na trzecim uplasowali się ex aequo Dong Hyek Lim oraz Dong Min Lim.
więcej    Piękno w postaci najczystszej
Sobota, 22 października 2005
RAFAŁ BLECHACZ, 20-letni, bardzo skromny, ale obdarowany jakimż to talentem, młody artysta, otrzymał tytuł najwspanialszego chopinisty roku 2005!
więcej    Żeby Romanza była Romanzą
Czwartek, 20 października 2005
Częściej wybierany przez finalistów Koncert e-moll op. 11 jest dziełem bardziej dojrzałym i to zapewne tłumaczy częstszy jego wybór, bo aż przez dziesięciu kandydatów. Koncert f-moll usłyszymy tylko dwa razy. Mówi się, że Konkurs Chopinowski wygrywają ci, którzy kończą swe występy dziełem bardziej dojrzałym: brawurową podwójną gamą w E-dur; którzy grając Romanzę - część powolną, mogą "od siebie" powiedzieć wszystko. Jednak, nie całkiem to prawda, bo przypomnijmy choćby rok 1980 i Koncert f-moll w wykonaniu Dang Tai-Sona!
więcej    Nowości wydawnicze
Środa, 19 października 2005

więcej    Karczma czy salon
Wtorek, 18 października 2005
Mazurki, polonez i sonata. Jest tu wszystko czy prawie wszystko, co może dać pełny obraz umiejętności kandydatów do Chopinowskiego Grand Prix 2005. Jak stylowo grać mazurki? Oto jedno z wyzwań dla każdego, kto pragnie zmierzyć się z repertuarem chopinowskim.
więcej    Finaliści
Wtorek, 18 października 2005
Czyżby skład finałowej dwunastki XV Konkursu Chopinowskiego miał mieć taką oto wymowę, że z krajów Dalekiego Wschodu wartkim nurem płynie rzeka pianistycznych talentów a tylko trójka Słowian: 2 Polaków i Rosjanin urodzony w Kijowie, zresztą z polskim rodowodem i z polska brzmiącym nazwiskiem, będą się starać stawić jej czoła? Gdzie jest reszta Europy? Gdzie są słynne szkoły pianistyczne: francuska, włoska, skandynawska?
więcej    Wyniki II Etapu XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina
Niedziela, 16 października 2005
Decyzją jury z 16 października 2005 roku do Finału XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie dopuszczono 12 pianistów
więcej    Już tylko 32
Piątek, 14 października 2005
Ujmując rzecz statystycznie, wszak w tym roku mamy konkurs rekordowy w wymiarze liczb - pozostało już tylko 10 procent spośród tych, którzy marzyli o tytule: Chopinista roku 2005.
więcej    Wyniki I Etapu XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina
Środa, 12 października 2005
Decyzją jury z 11 października 2005 roku do II etapu XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie dopuszczono 32 pianistów.
więcej    Grać etiudy
Wtorek, 11 października 2005
Chopin - poeta fortepianu, Ariel przy klawiaturze - jak o nim mówiono, był także wielkim odkrywcą i wynalazcą techniki gry oraz nowego brzmienia. Cały czas poszukiwał nowych, technicznych rozwiązań i efektów.
więcej    Po raz pierwszy w jury
Poniedziałek, 10 października 2005
Tak. W ogóle do niedawna miałam ograniczone kontakty z Polską. Po raz pierwszy do kraju Chopina przyjechałam dwa lata temu na zaproszenie Piotra Palecznego. Zakochałam się w Dusznikach i w Polsce w ogóle. I jestem znowu, tym razem jako juror.
więcej    ITAKA i eBay DZIECIOM
Piątek, 07 października 2005
Dwa podwójne zaproszenia na koncert Laureatów XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego zostaną w piątek 7 X wystawione na aukcji internetowej, która potrwa do niedzieli 16 X. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na poszukiwanie zaginionych dzieci.
więcej    Są talenty!
Środa, 05 października 2005
Mamy za sobą pierwsze dwa dni XV Konkursu. Z osiemdziesiątki zakwalifikowanej do I etapu jako pierwszy zagrał 27-letni Japończyk Fumio KAWAMURA. To pianista doświadczony, próbujący na ile to możliwe wytworzyć właściwy klimat chopinowskiej muzyki. Scherzo b-moll z dużymi kontrastami między częściami dramatycznymi oraz lirycznymi okazało się mocną pozycją jego recitalu. Dobrze rozwinął też wielowątkową formę Fantazji f-moll. Walca As-dur op. 42 wolałbym bardziej finezyjnego.
więcej    Prawdziwe piękno nie potrzebuje makijażu
Wtorek, 04 października 2005
"Jeżeli porównać mnie z innymi laureatami, miałem po Konkursie dość niezwykłe plany. Do muzyki, do Chopina i do Konkursu doszedłem odmienną drogą niż większość ludzi. Przygotowania zacząłem zaledwie trzy lata przed Konkursem. Mieszkałem wówczas w Moskwie." - wywiad z Dang Thai Sonem
więcej    Uczestnicy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina
Piątek, 30 września 2005
Decyzją jury z 29 września 2005 roku do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie dopuszczono 80 pianistów.
więcej    Imprezy towarzyszące XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina
Piątek, 30 września 2005

więcej    Chopina grać jak Chopina
Środa, 28 września 2005
23 stycznia 1927 roku to data historyczna. Tego dnia zainaugurowano w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Pierwszym jego uczestnikiem był Bolesław Woytowicz. Konkurs powstał z inicjatywy Jerzego Żurawlewa, który jako spadkobierca romantycznej tradycji chopinowskiej, przejętej od prof. Aleksandra Michałowskiego – nie mógł pogodzić się z coraz szerzej upowszechnianą opinią, że Chopin jest „za mało nowoczesny i przesubtelniony”.
więcej    Nowy system się sprawdza
Środa, 28 września 2005
W trzecim dniu eliminacji XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie z prof. Andrzejem Jasińskim, przewodniczącym jury, rozmawia Jan Popis
więcej    Fryderyk Chopin i bracia Kolbergowie na tle epoki. Przyjaźń, praca, fascynacje
Poniedziałek, 26 września 2005

więcej    Budowa Centrum Chopinowskiego coraz bliżej
Poniedziałek, 12 września 2005
Minister kultury Waldemar Dąbrowski wmurował w nocy 10 IX w Warszawie akt erekcyjny pod budowę Centrum Chopinowskiego, które ma stanąć przy ul. Tamka 43, tuż obok Zamku Ostrogskich.
więcej    Zmiany na scenie chopinowskiej w Polsce
Piątek, 02 września 2005

więcej    "Monsieur Chopin"
Piątek, 29 lipca 2005
Światowa premiera Monsieur Chopin, najnowszej sztuki opowiadającej o romantycznej historii oraz muzyce znakomitego polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina, odbędzie się w Chicago w Royal George Theatre 30 sierpnia 2005 roku.
więcej    Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie
Piątek, 01 lipca 2005
Już po raz czwarty w Warszawie odbędzie się festiwal Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie. Cykl ten, wymyślony i organizowany przez Impresariat Muzyczny Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, eksponuje dziedzictwo patrona festiwalu i kompozytorów z nim związanych.
więcej    Festiwal XV Dni Paderewskiego
Czwartek, 02 czerwca 2005

więcej    XVIII Turniej pianistów
Czwartek, 05 maja 2005

więcej    Zwycięzcy 7. Amerykańskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina 2005
Środa, 06 kwietnia 2005
Przez osiem dni - od 5 do 13 marca - dwudziestu czterech najbardziej utalentowanych amerykańskich pianistów walczyło o zwycięstwo w 7. Amerykańskim Konkursie Chopinowskim. Jury, w którym zasiedli między innymi Janusz Olejniczak, Krzysztof Jabłoński i Tatiana Shebanova, wyłoniło sześcioro najlepszych.
więcej    Tournee po Stanach Zjednoczonych - obchody 50-lecia Filharmonii Wrocławskiej
Czwartek, 17 marca 2005
21 kwietnia 2005 roku Orkiestra Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu rusza z koncertami za ocean. Tourneé po Stanach Zjednoczonych jest zorganizowane z okazji obchodów pięćdziesięciolecia Filharmonii. Od 21 do 26 kwietnia odbędzie się pięć koncertów w Filadelfii, Trenton, Nowym Jorku i Goshen. Orkiestrę poprowadzi Mariusz Smolij, a wśród solistów znajdzie się znakomite grono muzyków: pianista Stanisław Drzewiecki oraz sopranistka Ewa Biegas, alt Jadwiga Rappé, tenor Adam Zdunikowski i bas Piotr Nowacki. Program koncertów obejmie między innymi Koncert fortepianowy e-moll Chopina, a także Małą Suitę Lutosławskiego i Symfonię nr 3 D-dur Czajkowskiego.
więcej    Laureaci Nagród Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków w Konkursach Chopinowskich
Środa, 02 marca 2005
Koncert z udziałem Dang Thai Sona 2 marca w Studiu im. W. Lutosławskiego otwiera nowy cykl koncertowy organizowany przez Programu 2 Polskiego Radia - "Laureaci Nagród Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków w Konkursach Chopinowskich".
więcej    Zwycięzcy 3. Northwest Chopin Festival
Wtorek, 15 lutego 2005
W sobotę 12 lutego w Seattle odbył się jedniodniowy chopinowski festiwal-konkurs organizowany przez Northwest Chopin Council - oddział regionalny Chopin Foundation of the United States. Udział w festiwalu wzięło siedemdziesięcioro najlepszych młodych pianistów stanu Waszyngton.
więcej    Konkurs na projekt architektoniczny Centrum Chopinowskiego rozstrzygnięty
Środa, 09 lutego 2005
W środę 9 lutego 2005 roku został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Centrum Chopinowskiego przy ul. Tamka 43 w Warszawie. Spośród 43 prac zgłoszonych do konkursu jury wybrało projekt biura Bolesław Stelmach i Partnerzy z Lublina. Zwycięski projekt został doceniony między innymi za niebanalność, ponadczasowość oraz dopasowanie do kontekstu architektonicznego miejsca.
więcej    Zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina 2005
Poniedziałek, 07 lutego 2005
W niedzielę 6 lutego zakończył się Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina, w którym udział wzięło 26 muzyków. Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Kazimierza Gierżoda pierwsze miejsce przyznano 20-letniemu pianiście z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Rafałowi Blechaczowi. Druga nagroda przypadła Piotrowi Banasikowi z Katowic, trzecia Piotrowi Szychowi z Poznania, a kolejne Szczepanowi Kończalowi, Łukaszowi Trepczyńskiemu i Krzysztofowi Trzaskowskiemu.
więcej    Chopin i jego następcy - koncert z okazji 195. rocznicy urodzin kompozytora
Czwartek, 27 stycznia 2005

więcej    Manuskrypt Chopina
Czwartek, 09 grudnia 2004
Polskie Ministerstwo Kultury zakupiło 3-stronicowy manuskrypt Etiudy nr 4 cis-moll op. 10 Chopina za 300 tys. funtów na aukcji w londyńskim Sotheby's.
więcej    Replika ostatniego koncertu Fryderyka Chopina w Paryżu
Piątek, 26 listopada 2004
Dnia 21 grudnia 2004 roku z inicjatywy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, a we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, Towarzystwem Chopina w Paryżu i AFAA (Association francaise d’action artistique) odbędzie się replika ostatniego koncertu Fryderyka Chopina, który kompozytor dał 16 lutego 1848 roku w Salle Pleyel w Paryżu. Koncert ten stanowić będzie kulminację Sezonu Polskiego – Nova Polska we Francji.
więcej    Siódmy Amerykański Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
Piątek, 19 listopada 2004

więcej    Dzieci ocalone od zapomnienia — wirtuozi-dzieciom.
Czwartek, 18 listopada 2004
2 grudnia 2004 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i Polska Akcja Humanitarna organizują koncert Dzieci ocalone od zapomnienia — wirtuozi-dzieciom. Organizatorzy koncertu chcą zwrócić uwagę na los wszystkich dzieci, które cierpią codziennie na całym świecie w wyniku działań terrorystycznych, wojen, głodu i kataklizmów.
więcej    Fryderyk Chopin we Wrocławiu i recepcja twórczości artysty w XIX-wiecznej stolicy Dolnego Śląska
Czwartek, 18 listopada 2004
Wrocław należy do tych nielicznych miejscowości na mapie kulturalnej Polski, w których można odnaleźć ślady pobytów Fryderyka Chopina. Po raz pierwszy 16-letni kompozytor zatrzymał się tutaj latem 1826 r., kiedy wraz z matką i siostrą Emilią jechał na leczenie do Dusznik. Śląsk nie był dla Chopina krainą nieznaną. Jego warszawski nauczyciel Józef Elsner pochodzący z Grodkowa na Opolszczyźnie, z całą pewnością dzielił się ze swoim uczniem wspomnieniami z dzieciństwa i spędzonej we Wrocławiu młodości.
więcej    „Sale wypełnione po brzegi” – koncerty Stanisława Drzewieckiego na Florydzie
Poniedziałek, 15 listopada 2004
Dwa gościnne koncerty Stanisława Drzewieckiego na południowej Florydzie przyniosły jeszcze większy sukces niż się tego spodziewali organizatorzy. Chętnych do wysłuchania nastoletniego pianisty było więcej niż mogły pomieścić sale
więcej    Grając Chopina
Czwartek, 28 października 2004
Muzyka Chopina od zawsze stanowiła wyzwanie dla pianistów. Jego kompozycje zdobyły ogromną popularność i są grywane w zasadzie we wszystkich zakątkach świata. Powstały i nadal powstają tysiące nagrań i ich nowoczesnych cyfrowych wersji. Muzyka Chopina jest więc wszechobecna, jednak wiele interpretacyjnych, a zwłaszcza fakturowych wątpliwości pozostaje nadal do wyjaśnienia.
więcej    II Festiwal Pianistyczny w Warszawie
Piątek, 15 października 2004
Ideą Festiwalu Pianistycznego jest promocja wybitnych młodych pianistów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Tak też został przygotowany program tegorocznej edycji festiwalu, którego bohaterami będą młodzi wirtuozi mający już na swoim koncie międzynarodowe nagrody w najważniejszych konkursach muzycznych.
więcej    Budowa i odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina we Wrocławiu
Środa, 29 września 2004
Starania o upamiętnienie pobytu i koncertu Fryderyka Chopina we Wrocławiu w listopadzie 1830 roku sięgają wczesnych lat 80. Działania te zapoczątkowane przez prof. dr Marię Zduniak z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego były przez ostatnie dziesięć lat kontynuowane przez wrocławskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i jego prezesa Wojciecha hr. Dzieduszyckiego. Idea budowy pomnika Fryderyka Chopina w Parku Południowym i stworzenia tam plenerowego salonu muzycznego na wzór warszawskich Łazienek zdobyła sympatię Wrocławian, poparcie władz samorządowych i mediów.
więcej    Tournée Stanisława Drzewieckiego po Japonii
Poniedziałek, 27 września 2004
Stanislaw Drzewiecki rozpocznie swoją czwartą już podróż artystyczną po Japonii, która potrwa od 26 października do 5 listopada. Wykona recitale chopinowskie w 9 salach koncertowych od Hiroszimy po Osakę i słynną „Tokyo Opera City Concert Hall”.
więcej    Artystyczna podróż Stanisława Drzewieckiego do Stanów Zjednoczonych
Czwartek, 23 września 2004
Stanisław Drzewiecki, siedemnastoletni polski pianista, laureat Grand Prix Konkursu Eurowizji 2000 oraz „Paszportu Polityki 2001”, po sukcesach odniesionych w Nowym Jorku i Los Angeles zadebiutuje 10 października br. w słynnej, blisko 3-tysięcznej Chicago Orchestra Hall w Symphony Center.
więcej    Tournée Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej po Japonii
Wtorek, 14 września 2004
Od 8 do 24 września trwa japońskie tournée Orkiestry pod batutą znakomitego Antoniego Wita. Jako soliści występują dwaj laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Kevin Kenner i Philippe Giusiano – oraz Takahiro Seki. Zaplanowanych jest osiem koncertów, które odbędą się między innymi w Yokohamie, Tokio, Osace i Nagasaki. W repertuarze znajdą się oba koncerty fortepianowe Chopina, a także dzieła Sibeliusa, Dworzaka, Brahmsa, Lutosławskiego i Kilara.
więcej    „Chopinowi” – Duda – Gracz
Piątek, 06 sierpnia 2004
W dniach od 23 września do 5 listopada 2005 roku Teatrze Wielkim w Warszawie prezentowana będzie wystawa prof. Jerzego Dudy-Gracza „Chopinowi” - pierwsza na świecie ekspozycja ukazująca całą twórczość Fryderyka Chopina w malarskiej interpretacji.
więcej    Chopin i Jazz na Festiwalu Chopiniana - zdjęcia
Piątek, 30 lipca 2004

więcej    Koncerty Rodem Warszawianin ...
Poniedziałek, 31 maja 2004
Dzięki pomocy finansowej Miasta Stołecznego Warszawy, cieszący się dużym zainteresowaniem w ubiegłym roku, projekt Rodem Warszawianin..., ma kolejne odsłony w 2004 roku.
więcej    Czy Chopin stanie we Wrocławiu?
Poniedziałek, 10 maja 2004
Już wkrótce odsłonięcie, tymczasem przygotowania do Olimpiady w Chinach utrudniają budowę wrocławskiego pomnika Fryderyka Chopina. Piękna inicjatywa dzieci i młodzieży z klubu muzycznego Pro Sinfonika w Poznaniu. Sponsorzy poszukiwani.
więcej    Nowe Centrum Chopinowskie na Tamce
Sobota, 03 kwietnia 2004
W piątek 2 kwietnia Minister Kultury Waldemar Dąbrowski oficjalnie ogłosił powołanie Centrum Chopinowskiego, którego stworzenie zostało powierzone Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina.
więcej    Chopiniana 2004
Czwartek, 01 kwietnia 2004
Chopiniana są poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina, a także innym sztukom z nim związanym, takim jak muzyka jazzowa czy teatr. Trzecia już edycja Festiwalu odbywać się będzie w miejscach mających związek z życiem i twórczością kompozytora oraz z tradycją chopinowską, m.in. pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich czy w Bazylice Św. Krzyża.
więcej    Wystawa Plakatu Chopinowskiego
Piątek, 12 marca 2004
19 lutego 2004 r. otwarto w Warszawie Wystawę Plakatu Chopinowskiego przygotowaną przez InfoChopin. Dzięki uprzejmości organizatorów najważniejszych konkursów i festiwali chopinowskich udało się zebrać plakaty z ostatnich lat. Poza polskimi wydarzeniami, gościnnie prezentowane są plakaty festiwalu Chopin & Friends z Nowego Jorku.
więcej    Wielka Brytania Uhonorowała Pianistę Murraya Perahię
Poniedziałek, 08 marca 2004
Murray Perahia, sławny na całym świecie pianista amerykański, został uhonorowany przez Królową Elżbietę tytułem Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego - najwyższym odznaczeniem brytyjskim dla obcokrajowca. Order zostanie wręczony 8 marca przez Ministra Spraw Zagranicznych.
więcej    Koncert Urodzinowy w Filharmonii
Poniedziałek, 08 marca 2004
1 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert upamiętniający 194. rocznicę urodzin Chopina. To już trzeci z kolei Koncert Urodzinowy kompozytora zorganizowany wspólnie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Filharmonię Narodową.
więcej    Inauguracja InfoChopin
Wtorek, 24 lutego 2004
W czwartek, 19 lutego 2004 roku, w hotelu Mercure Fryderyk Chopin w Warszawie odbyła się uroczysta Inauguracja Programu InfoChopin.
więcej    Konkurs chopinowski w Estonii - relacja prof. Jarosława Drzewieckiego
Piątek, 20 lutego 2004
Powtórzonym Koncertem Laureatów w „Estonia Concert Hall” w Tallinie zakończył się 1 lutego 2004 r. V Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Młodych Pianistów z Krajów Basenu Morza Bałtyckiego w Narwie.
więcej    Piąty Konkurs w Hamamatsu zakończony
Poniedziałek, 24 listopada 2003
W niedzielę 23 listopada zakończył się Piąty Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Hamamatsu. Decyzją jury nie przyznano pierwszej nagrody. Drugie miejsce ex aequo zajęli Rafał Blechacz z Polski oraz Alexander Kobrin z Rosji.
więcej    Trzeci etap Konkursu w Hamamatsu
Środa, 19 listopada 2003
Ogłoszono już wyniki trzeciego etapu Konkursu w Hamamatsu. Pozostało już tylko sześcioro uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele Japonii, Rosji, Ukrainy oraz Polski - osiemnastoletni Rafał Blechacz.
więcej    Po drugim etapie Konkursu w Hamamatsu
Wtorek, 18 listopada 2003
Wieczorem 17 listopada ogłoszone zostały wyniki drugiego etapu Konkursu w Hamamatsu. Do dalszej walki przeszło trzynaścioro uczestników, a wśród nich osiemnastoletni przedstawiciel Polski - Rafał Blechacz.
więcej    Podsumowanie 1. etapu Konkursu w Hamamatsu
Niedziela, 16 listopada 2003
Zakończył się 1. etap Konkursu w Hamamatsu. Do następnego etapu przeszło 25 uczestników. W drugim etapie Polskę reprezentować będą - Rafał Blechacz oraz Jędrzej Lisiecki.
więcej    Pomnik Chopina w Tiranie
Czwartek, 13 listopada 2003
12 listopada Aleksander Kwaśniewski dokonał odsłonięcia nowego pomnika Chopina w albańskiej stolicy Tiranie. To jedyny monument kompozytora, a ponadto jedyny monument obcokrajowca w Albanii.
więcej    Pomnik Chopina we Wrocławiu
Środa, 12 listopada 2003
Od pięciu lat Wrocławianie słuchają utalentowanych młodych pianistów w ramach festiwalu "Forum Chopinowskie" organizowanego przez wrocławskie Koło Towarzystwa im. F. Chopina na pamiątkę pobytu i koncertu młodziutkiego kompozytora we Wrocławiu w pierwszych dniach listopada 1830 r.
więcej    Stanisław Drzewiecki w Japonii
Wtorek, 11 listopada 2003
Staś Drzewiecki zadebiutuje w dniach 22-30 listopada 2003 w Tokyo Opera Concert Hall, Tokyo Bunka-kaikan i w Tokyo Orchard Hall
więcej    Festiwal przy świecach - Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" - Antonin 2003
Poniedziałek, 22 września 2003
Już po raz 22. w dniach 18-21 września 2003 r. odbył się Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" w Antoninie. Specyfika festiwalu wiąże się z niezwykłym miejscem koncertów - stary, drewniany, modrzewiowy, o niespotykanej w Polsce architekturze Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, w Wielkopolsce. Młody Fryderyk Chopin koncertował i tworzył w Antoninie, o czym przypomina wiele pamiątek w saloniku historycznym Pałacu (mini muzeum) i np. słynne, wielkie świece z wizerunkiem Chopina, które okazały się nie tylko nastrojowe, ale i całkiem pożyteczne w czasie jednego z koncertów galowych, o czym w dalszej części relacji.
więcej    O TWÓRCZOŚCI FRYDERYKA CHOPINA
Wtorek, 01 lipca 2003
Znakomitą większość wszystkich kompozycji napisanych przez Chopina stanowią utwory przeznaczone na fortepian solo. Oprócz tego są też dzieła na fortepian i orkiestrę, fortepian i wiolonczelę, trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz pieśni na głos z fortepianem.
więcej    Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor
Fryderyk Franciszek CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli (ok. 50 km od Warszawy) w majątku hrabiostwa Skarbków, gdzie jego ojciec Mikołaj Chopin, z pochodzenia Francuz, mieszkał i pracował jako guwerner...
więcej    


Przeglądasz informacje z obszaru: wszędzie

Wybierz Kraj

, ,

(c) InfoChopin
ostatnia aktualizacja - Piątek, 01 lutego 2008