Fryderyk Chopin - Muzyka, Wydarzenia, Organizacje
http://www.chopin.com.pl/chopin.html


zaawansowane >>Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Fryderyk Chopin" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zegarki Doliński
Rozwój Żelazowej Woli

Piątek, 16 czerwca 2006

W latach 2007 – 2008, jeszcze przed dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, Park w Żelazowej Woli zostanie w pełni zrewaloryzowany i rozbudowany. Przywrócony zostanie kształt parku, przewidywany w latach 30-tych XX wieku w projekcie prof. Franciszka Krzywdy-Polkowskiego.

W konkursie przeprowadzonym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich wyłoniony został projekt, który przywrócić ma świetność założenia parkowego, a także rozbudować go o elementy niezbędne do obsługi ruchu turystycznego. Warto pamiętać, że w sezonie wiosenno-letnim Żelazową Wolę odwiedza około 1500 osób dziennie.

Z myślą o turystach zaprojektowano budynek wejściowy dla obsługi gości, który pomieści hol z kasami, barek-kawiarnię, sklep z pamiątkami, galerię sztuki oraz zaplecze. Ponadto projekt przewiduje powstanie budynku reprezentacyjno-gościnnego, w którym znajdzie się wielofunkcyjna sala na 50 miejsc i kawiarnia z holem. Na działce sąsiadującej z parkiem, stanie też zespół budynków zaplecza ogrodniczego.

Należną formę, oświetlenie i wyposażenie odzyskają alejki oraz szczególne miejsca w Parku: Mauzoleum Chopina, Estrada, Czarny Staw, Kępa, Amfiteatr, Okrąg, Schron na Kępie.
Park zyska ponadto nowy most, przystań dla łodzi, a także nowe zakończenie osi Dworku z pomnikiem Chopina.

Z wielką starannością zostały zaprojektowane także współczesne detale: urządzenia posadzek i wyposażenia parku: ławki, oświetlenie, altany oraz elementy niezbędne, takie jak kosze na śmieci.

Zarośnięty obecnie amfiteatr nad wodą, zostanie odtworzony i uzupełniony o oryginalne siedziska i zadaszenie nad sceną, co umożliwi organizowanie koncertów plenerowych z udziałem zespołów kameralnych i małych orkiestr symfonicznych.

Patrz też
Koncerty Chopinowskie w Żelazowej Woli
"Prezentacje muzyczne" w Żelazowej Woli

Przeglądasz informacje z obszaru: wszędzie

Wybierz Kraj

, ,

(c) InfoChopin
ostatnia aktualizacja - Sobota, 01 marca 2008