Festiwale

Konkurs chopinowski w Estonii

Polska inwazja w Estonii

Powtórzonym Koncertem Laureatów w „Estonia Concert Hall” w Tallinie zakończył się 1 lutego 2004 r. V Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Młodych Pianistów z Krajów Basenu Morza Bałtyckiego w Narwie.

Zgodnie z tradycją, gospodarzem wieczoru był Ambasador RP w Tallinie Wojciech Wróblewski, który zaprosił do udziału Laureata Grand Prix z poprzedniego Konkursu z 2002 roku – Gintarasa Janusevicusa, Narwską Orkiestrę Symfoniczną pod znakomitą batutą Zygmunta Rycherta oraz 13 laureatów Konkursu 2004. Transmisję z uroczystości przeprowadziła estońska telewizja oraz polskie i estońskie radio.

Jury w składzie prof. Hamsa Al-Wadi Juris z Konserwatorium w Helsinkach, prof. Wiera Nosina z Akademii im.Gnesinych w Moskwie, prof. Lilian Semper z Estońskiej Akademii Muzyki w Tallinie, prof. Gunther Hauer z Uniwersytetu w Karlsruhe oraz prof. Jarosław Drzewiecki z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wysłuchało 62 uczestników w wieku od 10 do 18 lat. Zgodnie z dobrymi zasadami żaden z jurorów nie miał swoich uczniów w Konkursie.

Polska 12-osobowa grupa stanowiła najliczniejszą, obok estońskiej, narodową reprezentację. Wszyscy młodzi polscy muzycy otrzymali nagrody i wyróżnienia, a wśród nich dwie pierwsze nagrody (w tym Grand Prix), dwie drugie i jedną trzecią oraz 7 wyróżnień.
Opiekę artystyczną nad grupą z ramienia Ministerstwa Kultury sprawował prof. Stefan Wojtas.
Sukces polskich uczestników, ich wysoki poziom artystyczny upatruję w bardzo dobrym, spokojnym przygotowaniu się do konkursu dzięki październikowym przesłuchaniom-eliminacjom zorganizowanym przez Narodowy Instytut Chopina w Warszawie. Jury w składzie Elżbieta Artysz, Tatiana Shebanova i Jerzy Sulikowski wyłoniło wtedy 7-osobową grupę, której wyjazd do Estonii sfinansowało Ministerstwo Kultury RP i Fundacja Haliny Pieńkowskiej z Baden-Baden.
Miałem okazję wielokrotnie dziękować organizatorom w Narwie za niezwykle profesjonalną organizację konkursu i bardzo serdeczną, życzliwą atmosferę. Uważam to za jeden z najważniejszych elementów charakteryzujących dziecięce i młodzieżowe konkursy muzyczne. Młodzi ludzie często po raz pierwszy wybierają się w tak odpowiedzialną podróż, to często pierwsze tak znaczące wydarzenie artystyczne w ich życiu i dlatego tak ważnym jest poczucie bezpieczeństwa, przekonanie, że otrzymają pomoc w każdej chwili, że nie są sami, że otacza ich serdeczność i uznanie dla ich umiejętności. Chciałbym również podkreślić równorzędność nagród przyznawanych zarówno uczniom jak i ich nauczycielom. To niestety rzadkość na konkursach muzycznych.
Polska ekipa czuła się w Estonii znakomicie i z żalem wracała do domów mając świadomość udziału w pięknym święcie muzyki i młodości. Jestem przekonany, że w ich sercach pozostanie miła pamiątka, może dla wielu będzie to początek drogi artystycznej, a niektórzy powrócą do Estonii już w innej roli.
Uroczystość ogłoszenia rezultatów (31.01.04) była pięknym, 4-godzinnym widowiskiem, które ani na moment nie znużyło słuchaczy szczelnie wypełniających Miejską Salę Koncertową w Narwie.

READ  Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – historia

Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała wystąpienia Ministra Kultury Estonii oraz przedstawiciela Ministra RP – Rafała Skąpskiego, który ufundował nagrodę dla laureata Grand Prix oraz dla najlepszego estońskiego uczestnika. Czesław Jermanowski jako przedstawiciel Polskiego Radia S.A. zaskoczył wszystkich rozmiarami przywiezionej niespodzianki: dwa wielkie kartony sprzętu audio-video dla Igora Stiepanowa z Petersburga oraz osobny worek z prezentami dla każdego uczestnika konkursu. Piękny gest, dzięki któremu każdy młody artysta poczuł się ważny i nagrodzony za niewątpliwy przecież trud.. Przedstawiciel prof. Lecha Kaczyńskiego w osobie Dyrektora Biura Edukacji Maxymiliana Bylickiego obył się bez tłumaczy i w trzech językach wygłosił posłanie od Prezydenta Warszawy. Zaprosił najlepszego estońskiego pianistę Rusłana Strogiego wraz z pedagogiem do udziału w tygodniowym projekcie „Śladami Chopina po Warszawie”.

Maestro Zygmunt Rychert przyznał swoją nagrodę – koncert z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej pianistce z Kijowa – Anastassi Dombrowskiej.
Na koniec zabrał głos główny sponsor Konkursu, polski biznesmen z Baden-Baden, który tradycyjnie już wprawił w popłoch organizatorów, gdyż znany jest z niekonwencjonalnych gestów. Tradycji stało się zadość i tym razem. Mirosław Pieńkowski, znany w świecie producent implantów zębowych, usznych, stawowych i narzędzi chirurgicznych, zadziwił wszystkich proponując laureatom pierwszych nagród nagranie i wydanie na swój koszt płyty CD – „to najlepsza wizytówka i nagroda dla początkującego artysty. Na sesji nagraniowej nauczą się więcej niż przy wielogodzinnych ćwiczeniach, a poza tym będziemy mieli dokumentację naszych laureatów i to po nas pozostanie” – powiedział niezwykły Polak, który od początku, ze swych prywatnych pieniędzy wspiera konkurs poświęcony muzyce Chopina w dalekiej Narwie.

Obecnie o randze konkursu świadczą jego laureaci, liczba uczestników oraz aktywny udział w EMCY. Piąty Konkurs przeszedł do historii. Przez dwa lata młodzi laureaci realizować będą swoje liczne nagrody, recitale i koncerty z orkiestrami. Wystąpią w Niemczech, Koninie, Dusznikach Zdroju, Warszawie, Szczecinie, w fińskich i estońskich salach koncertowych oraz na Festiwalu Chopinowskim w Gaming–Kartauze. Opiekę impresaryjną będzie realizowała firma MTU Eesti Muusika Agentur. Następny konkurs już w styczniu 2006 roku. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

prof. Jarosław Drzewiecki
Przewodniczący Jury Konkursu


REZULTATY:
Julia Kociuban – I nagroda i Grand-Prix, Polska, Kraków /pedagog -Olga Łazarska/

I grupa najmłodsza /do 13 lat/
II nagroda – Rusłan Strogi – Estonia, Narwa
II nagroda – Nikodem Wojciechowski – Polska, Poznań /pedagog-Maciej Pabich/
III nagroda – Patryk Matwiejczuk – Polska, Szczecin /pedagog-Urszula Szyryńska/
III nagroda – Daria Lebjodkina – Rosja, Petersburg


Dyplom-wyróżnienie – Maria Zezjulina
Dyplom-wyróżnienie – Artiom Jelekojev
Dyplom-wyróżnienie – Kinga Mikołajaczak /pedagog-Andrzej Wójciński/
Dyplom-wyróżnienie – Leo Kaldas
Dyplom-wyróżnienie – Aleksandra Katolik /pedagog-Robert Rosiek/

II grupa średnia /do 16 lat/
I nagroda – Jaan Kapp – Estonia, Tallin
II nagroda – Anna Fiodorowa – Ukraina, Kijów
II nagroda – Marcin Koziak – Polska, Kraków /pedagog-Stefan Wojtas/
III nagroda – Valentin Dimitrijev – Rosja, Petersburg


Dyplom-wyróżnienie – Aleksander Dębicz /pedagog-Helena Kurzyńska/
Dyplom-wyróżnienie – Natalia Woltsenko
Dyplom-wyróżnienie – Piotr Różański /pedagog-Ewa Stachowicz/
Dyplom-wyróżnienie – Zuzanna Pawlaszek /pedagog-Lucyna Dąbrowska

III grupa starsza /do 19 lat/
I nagroda – Katarzyna Wasiak – Polska, Zielona Góra /pedagog-Wolfgang Watzinger/
III nagroda – Krzysztof Trzaskowisk – Polska, Białystok /pedagog-Krystyna Wachowska/
III nagroda – Anastassia Dembowski – Ukraina, Kijów
III nagroda – Igor Stepanov – Rosja, Petersburg


Dyplom-wyróżnienie – Joanna Pociej /pedagog-Stefan Wojtas/

READ  Znamy zwycięzców XVIII Konkursu Chopinowskiego!