Fryderyk Chopin - Muzyka, Wydarzenia, Organizacje
http://www.chopin.com.pl/chopin.html


zaawansowane >>Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego "Fryderyk Chopin" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zegarki Doliński
Dzieci ocalone od zapomnienia — wirtuozi-dzieciom.

Czwartek, 18 listopada 20042 grudnia 2004 o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena i Polska Akcja Humanitarna organizują koncert Dzieci ocalone od zapomnienia — wirtuozi-dzieciom. Organizatorzy koncertu chcą zwrócić uwagę na los wszystkich dzieci, które cierpią codziennie na całym świecie w wyniku działań terrorystycznych, wojen, głodu i kataklizmów. Na krótko o ich losie przypomniała nam tragedia w Biesłanie. Dochód z koncertu Polska Akcja Humanitarna przeznaczy na pomoc dzieciom w Sudanie, Czeczenii i Afganistanie.
W prowincji Darfur w Sudanie 1.5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i życia w obozach dla uchodźców wewnętrznych. PAH zorganizuje pomoc dla dzieci w jednym z obozów.
W Czeczenii dzieci przeżywają już drugą wojnę, codziennie stają się ofiarami min, uczą się w zrujnowanych szkołach, są pozbawione źródeł czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych. PAH przeznaczy pieniądze na dostarczanie wody i zapewnienie podstawowych potrzeb sanitarnych w szkołach i przedszkolach.
W Afganistanie najmłodsze pokolenie płaci za lata konfliktu. Brak szkół, klinik, porażająca bieda. Szansą na lepszą przyszłość jest m.in. zapewnienie dzieciom możliwości kształcenia się. Pieniądze z koncertu zasilą więc projekt odbudowy Szkoły Rolniczej w Kabulu.


Na koncercie charytatywnie wystąpią wybitni polscy artyści. Zagra czołowa orkiestra europejska Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego i młodzi wirtuozi, laureaci Paszportów Polityki: nadzieja polskiej pianistyki 17-letni Stanisław Drzewiecki, który w 2000 r. reprezentował Polską Telewizję na X Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Bergen w Norwegii, otrzymując Grand Prix oraz wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, laureat wielu nagród i stypendiów. Wystąpi także jedna z najlepszych młodych polskich skrzypaczek Patrycja Piekutowska, laureatka wielu nagród, między innymi prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Tadeusza Wrońskiego, uczennica słynnego skrzypka Igora Ojstracha.

Program koncertu:

Franz Liszt: (1811-1886) Consolation Des-dur Nr 3
Fryderyk Chopin: (1810–1849)
Sonata b-moll op. 35
Grave. Doppio movimento
Scherzo
Marche Funebre. Lento
Finale. Presto


Stanisław Drzewiecki – fortepian

Robert Schumann: (1810–1859)
Phantasie – Stücke op. 73:
Zart und mit Ausdruck
Lebhaft leicht
Rasch und mit Feur


Fryderyk Chopin: (1810–1849) Introdukcja i Polonez op. 3

Rafał Kwiatkowski – wiolonczela
Edward Wolanin – fortepian

Ernest Chausson:(1855-1899) Poeme op. 25

Patrycja Piekutowska – skrzypce
Edward Wolanin – fortepian

----------------

Ludwig van Beethoven: (1770-1827) VII Symfonia A-dur op. 92

Krzysztof Penderecki – dyrygent
Sinfonia Varsovia


Sprzedaż biletów:
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, ul. Sienkiewicza 10
Poniedziałek – sobota, godz. 10.00 –14.00, 15.00 –19.00
Informacja o biletach: (+ 48) 22 55 17 128
Kasy biletowe: (+48) 22 55 17 130/131
Rezerwacja biletów: (+48) 22 55 17 149, fax. (+48) 22 55 17 200
e – mail: bilety@filharmonia.pl


Stanisław Drzewiecki – fortepian

2000 – PASZPORT POLITYKI za dorosłe sukcesy pianistyczne w wieku, w którym inni zaczynają dopiero marzyć o przyszłości.
W 2000 r. reprezentował Polską Telewizję na X Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Bergen w Norwegii, na którym z rąk następcy tronu, księcia Haakona otrzymał Grand Prix.
Stanisław Drzewiecki urodził się 15 lipca 1987r. w Moskwie. W wieku 4 lat rozpoczął lekcje gry na fortepianie u tak znakomitych profesorów jak Ida Leszczyńska, Wiera Nosina oraz Wiktor Mierżanow. Rok później podjął naukę kompozycji. W marcu 1992 r. zadebiutował programem solowym w Wielkiej Sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Jako laureat Moskiewskiego Konkursu Pianistycznego wystąpił w tej znamienitej sali jeszcze trzykrotnie z koncertami fortepianowymi J. S. Bacha, Haydna i Mozarta. We wrześniu 1993 roku odbył turnée po Japonii (m.in. Tokyo, Osaka, Kobe, Nagoya) z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. Volkera Schmidta-Gertenbacha. Zagrał nowy koncert "First Children's Piano Concerto" szwajcarskiego kompozytora Ilii Chkolnika.W 1994 roku młody pianista wraz z Sinfonią Varsovia pod dyr. Grzegorza Nowaka wykonał Koncert fortepianowy Haydna transmitowany przez Telewizję Polską ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie. Wielokrotnie występował na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie, prezentując koncerty fortepianowe J. S. Bacha (na jeden, trzy i cztery fortepiany), Mozarta (A-dur KV 414), Beethovena (B-dur op. 19). Inaugurował XXXIV Międzynarodowy Bydgoski Festiwal Muzyczny, a z Orkiestrą "Regio Basiliensis" pod dyr. Alberta E. Kaisera - cykl koncertowy w Bazylei. Z Orkiestrą Kameralną "Amadeus" Agnieszki Duczmal utrwalił dla Telewizji Polskiej Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Mozarta.W 1998 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Victoria & Albert Museum w Londynie na koncercie "Poland for Europe" pod patronatem Premiera Wielkiej Brytanii i Prezydenta RP oraz w "Queen Elizabeth Hall" w Vancouver.Stanisław Drzewiecki dokonał nagrań dla telewizji hiszpańskiej, japońskiej, kanadyjskiej, norweskiej, polskiej, rosyjskiej
i włoskiej. Był bohaterem filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Tadeusza Króla w Studio Kontakt dla TVP. Gościł w programie muzycznym "Gawędy muzyczne Mistrza" zaproszony przez Adama Makowicza, z którym grał na 2 fortepiany i na 4 ręce.W lipcu 1999 otrzymał Grand Prix na Europejskim Festiwalu Telewizyjnym w Alicante w Hiszpanii. Wystąpił w Bazylei, gdzie z okazji jubileuszu 100-lecia tamtejszej Akademische Orchester Basel wykonał II Koncert fortepianowy Beethovena pod dyrekcją Bruna Goetzego.
Po entuzjastycznych reakcjach krytyków muzycznych otrzymał zaproszenie na koncert w Tonhalle w Zürichu z Südwestdeutsche Philharmonie pod dyrekcją Eduardo Muri. Stanisław Drzewiecki odbył turnée koncertowe po Hiszpanii, Holandii, Japonii, Polsce, Portugalii i Szwajcarii. Występował w Bergen, Londynie, Moskwie, Paryżu, Wiedniu i Vancouver. Grał z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi pod dyrekcją m.in. A. Affeltowicza, M. J. Błaszczyka, A. Duczmal, W. Michniewskiego, M. Niesiołowskiego, M. Nałęcz-Niesiołowskiego, G. Nowaka, M. Pijarowskiego, J. Salwarowskiego (Polska),
A. E. Kaisera, B. Goetze, E. Muri (Szwajcaria), V. Schmidta-Gertenbacha (Niemcy), V .Zhadko (Ukraina), A. Hurgina, A. Podgornego, P. Kogana, L. Nikołajewa (Rosja) oraz S. Young (Australia).W 1998 roku ukazała się premierowa płyta CD, na której 10-letni pianista z towarzyszeniem Orkiestry "Mała Filharmonia" kierowanej przez Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego prezentuje trzy koncerty fortepianowe (Bacha, Mozarta, Beethovena).
W wieku 11 lat nagrał swoją pierwszą solową płytę "My first gift" (Beethoven, Chopin, Rachmaninow), zrealizowaną przy pomocy firmy Netia Telekom S.A. Płyty te zostały bardzo wysoko ocenione przez krytyków muzycznych i otrzymały nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego - "Fryderyk '98 i '99". W 2000 r. reprezentował Polską Telewizję na X Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Bergen w Norwegii, na którym z rąk następcy tronu, księcia Haakona otrzymał Grand Prix. Finał konkursu obejrzało ponad 10 mln widzów w 24 krajach europejskich. Stanisław Drzewiecki jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej "Promocja Talentu". Uczęszcza do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie do klasy fortepianu prof. Tatiany Szebanowej. Mecenasem i sponsorem młodego artysty jest międzynarodowa firma telekomunikacyjna NETIA – Telekom S.A.


Rafał Kwiatkowski – wiolonczela

Urodził się w 1978 roku w Warszawie. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat. W latach 1993-94 odbył roczne stypendium w USA, gdzie studiował w Baltimore u prof. Cecylii Barczyk. W 2002 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez cenionych pedagogów i wirtuozów, (Zara Nelsova, Victoria Yagling, Natalia Gutman, Natalia Szachowska, Angelica May, Milos Sádlo). Artysta koncertował w wielu krajach europejskich, obu Amerykach, Afryce i Japonii. Począwszy od 1999 roku kilkakrotnie odbył tournée koncertowe po USA, a o jego nowojorskim debiucie The New York Times pisał: "Gra z muzyczną dojrzałością i technicznym opanowaniem, posiada czuły zmysł frazowania, w jego grze jest subtelność i elegancja, wciąga słuchacza w swój muzyczny świat". Dokonał nagrań dla radia i telewizji w Polsce, Chile i Kolumbii. Z dużym powodzeniem debiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonując II Koncert wiolonczelowy D. Szostakowicza pod dyr. S. Skrowaczewskiego. Otrzymał zaproszenie do polskiego prawykonania Concerto grosso Pendereckiego, które odbyło się w Krakowie w grudniu 2001 r. Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, kilkakrotnie otrzymywał Stypendia Artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1999 roku, za wybitne osiągnięcia artystyczne, otrzymał Paszport Polityki – nagrodę tygodnika Polityka.


Patrycja Piekutowska – skrzypce

Urodziła się w 1976 roku. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im.
F. Chopina w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2000 roku
w klasie prof. Tadeusza Gadziny. Została laureatką następujących nagród
i wyróżnień:
• I nagroda – Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych we Wrocławiu, 1991
• I Wyróżnienie – Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Z. Jahnkego w Poznaniu, 1994
• I Wyróżnienie – Międzynarodowy Konkurs Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo
w Warszawie, 1997
• III Nagroda – Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego
i H. Wieniawskiego w Lublinie, 1997
• III Nagroda – Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych w Łodzi, 1998
W 1993 roku artystka otrzymała stypendium na Międzynarodowy Kurs Muzyczny
w Interlochen w Stanach Zjednoczonych, gdzie wygrała konkurs na najlepszy recital. Była również stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Od kilku lat koncertuje jako solistka w kraju i za granicą (m.in. w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii i Indiach). Na recitalach i koncertach symfonicznych prezentuje muzykę od Baroku do współczesności, z dużym powodzeniem dokonując prawykonań utworów młodych kompozytorów polskich.
W latach 1994-1998 brała udział w festiwalu smyczkowym „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” w Zielonej Górze. Występowała jako solistka z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Antoniego Wita. Koncertowała również z tak wybitnymi polskimi dyrygentami jak Mirosław J. Błaszczyk, Grzegorz Nowak, Jerzy Salwarowski, Andrzej Straszyński i Tadeusz Wojciechowski. W lipcu 1999 roku wystąpiła na koncercie z orkiestrą symfoniczną podczas prestiżowego festiwalu muzyki poważnej „Musik Sommer” w Schwerinie w Niemczech. Otrzymała także stypendium na kurs mistrzowski „Holland Music Session” w Holandii, gdzie doskonaliła swe umiejętności w klasie prof. Hermana Krebbersa. W 1998 roku została wydana jej pierwsza płyta z utworami Wieniawskiego, Paderewskiego i Lutosławskiego, którą nagrała wraz z pianistką Marią Szwajger-Kułakowską. W październiku 2000 roku Patrycja Piekutowska rozpoczęła studia podyplomowe w Konserwatorium Królewskim w Brukseli w klasie Maestro Igora Ojstracha.


Edward Wolanin – fortepian

- laureat Konkursów Chopinowskich w Palma de Mallorka i Darmstadt, 1989; pianista o szerokim repertuarze (od baroku po współczesność); chętnie koncertuje także jako kameralista, współpracuje z wybitnymi muzykami m.in. ze S. Toczyską, J. Artyszem, T. Strahlem.

Krzysztof Penderecki – dyrygent

Urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Studiował kompozycję
u Franciszka Skołyszewskiego, a następnie w PWSM w Krakowie u Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Jest laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych, w tym m.in.: I, II i III nagrody na II Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP (1959), Nagrody Państwowej I st. (1968, 1983), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1970), Nagrody im. Herdera (1977), im. Honeggera (1978), im. Sibeliusa (1983), Premio Lorenzo Magnifico (1985), fundacji im. Karla Wolfa (1987), Grammy Award za nagranie II Koncertu wiolonczelowego (1988), Grawemeyer Music Award (1992), Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1993), Grammy Award za nagranie II Koncertu skrzypcowego (1999), Best Living Composer, Midem Classique, Cannes (2000), Grammy Award za nagranie Credo, nagrody księcia Asturii (2001).
Krzysztof Penderecki jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, m.in. w Rochester, Bordeaux, Leuven, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Poznaniu, Warszawie, Buenos Aires, Glasgow, Krakowie, Luzernie i członkiem honorowym Royal Academy of Music w Londynie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Kungl. Musikaliska Akademien w Sztokholmie, Akademie der Künste w Berlinie, Academia National de Bellas Artes w Buenos Aires, Académie Internationale de Philosophie et de l’Art w Bernie, Académie Nationale des Sciences, Belles-lettres et Arts w Bordeaux, Royal Irish Academy of Music w Dublinie, American Academy of Arts and Letters. Posiada wysokie odznaczenia państwowe krajowe i zagraniczne.
W latach 1973 -1978 wykładał w Yale University w New Haven, w latach 1972 -1987 był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, w latach 1987-1990 dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Prowadzi koncerty z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Stanach Zjednoczonych i w Europie. W jego repertuarze, obok własnych utworów, są dzieła symfoniczne twórców z różnych epok.


Sinfonia Varsovia

Jedna z najlepszych polskich orkiestr, ciesząca się międzynarodową renomą
W kwietniu 1984 roku, na zaproszenie działającej już wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej, przybył do Polski jako solista i dyrygent Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła swoją liczebność do 40 osób, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Koncerty radiowe i telewizyjne zespołu dyrygowanego przez Yehudi Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków. Idea stworzenia stałej orkiestry złożonej z 24 instrumentów smyczkowych i podwójnej obsady instrumentów dętych stała się faktem. Zachwycony Yehudi Menuhin natychmiast podpisał kontrakt jako stały gościnny dyrygent, a orkiestra przyjęła nazwę Sinfonia Varsovia. Wkrótce zespół otrzymał pierwsze propozycje koncertów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Po nich przyszły następne – w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Finlandii, Portugalii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Szwajcarii, a w ostatnich latach w Argentynie, Brazylii, Chile, Hongkongu, Japonii, Korei i na Tajwanie.

Orkiestra występowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Théâtre des Champs-Élysées
w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, Teatro Colón w Buenos Aires; na festiwalach w Gstaad (Yehudi Menuhin Festival), Montreux, Szlezwiku-Holsztynie, Würzburgu, Aix-en-Provence, Festiwalu Pablo Casalsa (San Juan), Salzburgu, Alte Oper (Frankfurt n/M.), Festiwalu Muzyki na Morzu i innych.

Wytrwała i rzetelna praca stanowi podstawę wysokiego poziomu orkiestry, w której wszystkie miejsca obsadzane są w drodze konkursu, a ustawiczne kształcenie młodych muzyków w ramach tzw. studium orkiestrowego, pozwala na ciągłe odmładzanie i uzupełnianie zespołu. Posiadając niezwykle bogaty repertuar, orkiestra występuje z najlepszymi na świecie dyrygentami, wśród których znaleźli się między innymi: Claudio Abbado, Gerd Albrecht, Charles Dutoit, Justus Frantz, Rafael Frühbeck de Burgos, Hans Graf, Leopold Hager, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Emmanuel Krivine, Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Yehudi Menuhin, Wojciech Michniewski, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Michel Plasson, Mścisław Rostropowicz, Volker Schmidt-Gertenbach, Jerzy Semkow, Jerzy Swoboda, Muhai Tang, Bruno Weil.

Sinfonia Varsovia towarzyszyła solistom tej miary, co Salvatore Accardo, Maurice André, Martha Argerich, Teresa Berganza, Kyung-Wha Chung, Augustin Dumay, Justus Frantz, James Galway, Fou Ts'ong, Krzysztof Jabłoński, Krzysztof Jakowicz, Kiri Te Kanawa, Nigel Kennedy, Gidon Kremer, Konstanty Andrzej Kulka, Alicia de Larrocha, Elisabeth Leonskaja, Christa Ludwig, Radu Lupu, Mischa Maisky, Yehudi Menuhin, Shlomo Mintz,Oli Mustonen, Anne-Sophie Mutter, Janusz Olejniczak, Ewa Osińska, Piotr Paleczny, Michala Petri, Murray Perahia, Maria Joao Pires, Jean-Bernard Pommier, Samuel Ramey, Katia Ricciarelli, Mścisław Rostropowicz, Heinrich Schiff, Henryk Szeryng, Maria Tipo, Alexis Weissenberg, Christian Zacharias, Frank Peter Zimmermann, Tabea Zimmermann, Grigorij Żyslin. Orkiestra dokonała licznych nagrań, m.in. dla Pathé Marconi- EMI, Virgin Classics, Decca, Denon Nippon Columbia, Aperto, Polskich Nagrań, IMG Records / Carlton Clasics, Virgin, CD Accord, uzyskując za nie wiele prestiżowych nagród, m.in: Grand Prix du Disque, Diapason d'Or i dwukrotnie statuetki Fryderyka (1995, 1996).

W 1996 roku, z okazji 80 rocznicy urodzin Lorda Menuhina, Sinfonia Varsovia, pod jego dyrekcją, nagrała dla IMG Records komplet symfonii Beethovena i Schuberta. Odbyła ponadto szereg tournée koncertowych, dając łącznie 65 koncertów, m.in. w Anglii, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Francji, Belgii, Brazylii oraz Republice Południowej Afryki; wzięła udział w festiwalach: Klangbogen (Wiedeń), Strasbourg, Montpellier, Pollença (Mallorca), Gstaad (Szwajcaria). W 1997 roku dyrektorem muzycznym orkiestry Sinfonia Varsovia został Krzysztof Penderecki, związany z tym zespołem jako dyrygent od wielu lat.

Przeglądasz informacje z obszaru: wszędzie

Wybierz KrajRecitale i koncerty

We wtorek w krakowskim Domu Polonii odbędzie się recital chopinowski Mariusza Adamczaka.


Katarzyna Glensk
wystąpi z programem chopinowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich. Recital organizuje Biuro Podróży Pejzaż Polski.


, ,

(c) InfoChopin
ostatnia aktualizacja - Poniedziałek, 22 października 2007